Bugun...3 MİLYON KİŞİ GİZLİ ÖLÜMÜ BEKLİYOR

Tarih: 22-11-2017 16:01:57 + -


Yetişkinlerde görülen tip 2 diyabetin fark edilmezse ölüme kadar götürdüğü belirtilirken Prof. Dr. Behzat Özkan, “Türkiye’de 7 milyon kişi diyabet hastası. Bunların dışında 3 milyon kişi de diyabet hastası olduğunu bilmeden geziyor” dedi


3 MİLYON KİŞİ GİZLİ ÖLÜMÜ BEKLİYOR

 

Dünyada ve Türkiye'de her geçen gün artan sağlıksız beslenme, diyabet oranlarını artırdı. Uzmanlar, özellikle yetişkinlerde görülen tip 2 diyabetin fark edilmezse ölüme kadar götürdüğünü belirtirken Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Behzat Özkan, "Türkiye'de 7 milyon kişi diyabet hastası. Bunların dışında 3 milyon kişi de diyabet hastası olduğunu bilmeden geziyor" diye konuştu.

2 FARKLI TİP DİYABET VAR

Diyabetin kronik bir sistem hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özkan, hastalığın tip 1 ve tip 2 diye ikiye ayrıldığını söyledi.
Prof. Dr. Özkan, tip 1 diyabetin çocukluk çağında meydana geldiğini, tip 2 diyabetin ise yetişkinlerde genellikle şişmanlık ve obeziteyle görüldüğünü söyledi.

ÖLÜM RİSKİ TAŞIYORLAR

Diyabet erken fark edildiğinde rahat yaşamın mümkün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özkan, "Ancak Türkiye'de gizli diyabete sahip 3 milyon kişi büyük tehlike altında.
Gizli diyabetin en büyük tehlikesi komplikasyonlarla birlikte teşhis edilebilmesi. Teşhis edilmez, uygun tedavi edilmezse hayatı tehdit eden komplikasyonlarla karşımıza geliyor. Bunlardan birisi görme bozukluğu.
Kişi önce bulanık görme daha sonra körlüğe kadar giden bir tabloyla karşımıza geliyor.
Daha da kötüsü ikinci olarak damarsal komplikasyonlar oluyor. Damarlardaki bozulmalar sonucunda doku bozulması meydana geliyor ve ayaklarda iyileşmeyen ya da geç iyileşen yaralar ampütasyona kadar giden süreç yaşanıyor. Bu süreç ölüme kadar götürebiliyor. Kolay iyileşmeyen yaralar doku beslenmesini engelliyor" dedi.
Kaynak: YENİASIR

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 1254 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI