Bugun...ATAMIZIN KONAĞINA ÖZEL KORUMA

Tarih: 06-07-2018 17:46:56 + -


YPG’li teröristlerin yakmak istediği Atatürk’ün 1918’de İngiliz Ordusu’na karşı yerel direnişi örgütleyip yönettiği Afrin’deki konak, Hamza Tümeni’nce koruma altına alındı


ATAMIZIN KONAĞINA ÖZEL KORUMA

Atatürk’ün 1918’de Osmanlı Ordusu kumandanı olarak yerel direnişi örgütlemeye ve yönetmeye gittiği Afrin’de karargah olarak kullanılan konak koruma altına alındı. Türk halkı için önemi bilinen konak bir süre önce bölgedeki PKK/YPG’li teröristlerce yakılmak istenmişti.
 

Özel birlik yollandı

Bir bölümü bakımsızlıktan harap olan karargahın manevi değeri öne çıkınca ÖSO bileşenlerinden bölgedeki en aktif grup olan ve Afrin’e ilk giren gruplar arasında yer alan Hamza Tümeni, konak ve çevresini kontrol altına aldı. Afrin’in Raco kasabası, Hacı Halil köyünde bulunan ve Atatürk’ün karargahı olarak kullanılan konağa Hamza Tümeni’nin Türkmen komutanı Basravi Süleyman tarafından özel eğitilmiş bir Özel Kuvvetler Birliği gönderildi. Suriye ve Türkiye’de yayın yapan Türkmen Ajans tarafından Hamza Tümeni’ne bağlı birliğin konağı PKK/YPG’lilerden tehditlere karşı koruyacağı bildirildi.

İngilizleri yenmişti

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Hatipoğlu, Atatürk’ün Raco’ya gelişini şöyle anlatmıştı: 1918’de Filistin’de 7. Ordu Komutanı olarak görev yapan Atatürk, aynı yılın ekim ayında önce Halep merkeze, ardından Afrin’e geçti. Birlikleriyle Racu’daki Katma tren istasyonunda konuşlandı. Buradaki Kürt ve Arap halktan direniş ağı örgütleyen Mustafa Kemal, ordu birliklerine destek veren bir tür milis güç kurdu. Güneyden Afrin’e doğru ilerleyen İngiliz ordusu, 26 Ekim 1918’de Katme’de 7. Ordu’yla karşı karşıya geldi. Atatürk komutasındaki Osmanlı ordusu ve yerel unsurlar, Katme’de İngilizlere karşı zafer kazandı.

Hanif Ağa’nın konağı

Afrin ilçe merkezinin 18 Mart 2018’de alındığı Zeytin Dalı Harekatı sonrasında kurulan Yerel Sivil Meclis’in çalışmaları sonucunda, Atatürk’ün Katme savaş stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı konak ortaya çıkarıldı. Yerel Meclisin Kürt başkanı İbrahim Halil Ali, Atatürk beldede kaldığı süre zarfında, Osmanlı ordusuna destek veren bölgenin önde gelen isimlerinden Hanif Ağa’ya ait taş konağı, karargah haline getirdiğini açıkladı. 

Müze yapılacak
 
1890 yılında inşa edilen konak, bakımsızlık nedeniyle kısmen harap olmuş durumda. Yerel Meclis Başkanı Ali, “Evin onarılıp eski haline kavuşturulmasını arzu ediyoruz” dedi. Konağın restorasyonunun yapıldıktan sonra müze haline getirileceği belirtildi. 
Kaynak: Vatan

Editör: doğan ertan

Bu haber 519 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL VE ASAYİŞ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI