Bugun...ATATÜRK'ÜN 10.YIL NUTKU RESİMLİ ROMAN OLUYOR

Tarih: 18-10-2017 11:33:26 + -


Çizer Nuri Kurtcebe, Atatürk'ün 10. Yıl Nutku’nu çizgi roman yaptı. Çizgi roman, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yayımlanacak


ATATÜRK'ÜN 10.YIL NUTKU RESİMLİ ROMAN OLUYOR

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku “ilüstire çizgi roman” oluyor. “Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir” sözleri ile hafızalara kazınan ve Cumhuriyet'in 10. yıl kutlamalarında Atatürk'ün bizzat okuduğu 10. Yıl Nutku, çizer Nuri Kurtcebe’nin kalemiyle yayımlanıyor. Kurtcebe baskı aşamasında olan kitabı sadece Aydınlık Ege eki ile paylaştı.

EGE’DEN İLHAM ALDI

Çalışma kapsamında Atatürk’ün Ankara Hipodrum’da Türk Milletine seslendiği her sözcük her cümle resmedildi. Nuri Kurcebe, desenlerini İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı sahil beldesi Ürkmez’de çizdi. Kurtcebe’yi böylesi bir çalışmaya iten ise “Atatürk ve devrimlerinin unutturulmak istenmesi". Kurtcebe, “Biz daha ölmedik. Senin kurduğun Cumhuriyeti yıkamayacaklar. Senin devrimlerini yok edemeyecekler” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK'E BORCUMU ÖDEYECEĞİM

 

 

 

Herkesin denize girdiği tatil yaptığı eğlendiği Ütopya Mercan Otel’de Nuri Kurtcebe gece gündüz çalışarak çizimlerini tamamlıyor. Büyük Önder’in ifadeleri tek tek sayfalarda yer alacak. 92 sayfa olan çizgi roman aslında 2-3 yıllık bir projenin ürünü. “Biz bir ekibiz” diyen Nuri Kurtcebe, “Bir Kurtuluş Savaşı verildi ki üçüncü dünya ülkelerine örnek bir kurtuluş savaşı verildi. Bu çalışma ile Mustafa Kemal’e olan borcumu yerine getirmek istedim” dedi.

Çizer Nuri Kurtcebe, Nutuk'un çizgi romanını İzmir'de hazırladı.

Kurtcebe’nin 10. Yıl Nutku’nu gözyaşları ile çizdiği bölümler de olmuş. Kurtcebe kendisini en çok şu sözlerin etkilediğini söyledi: “On beş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde başarı vaadeden çok sözlerimi işittin. Mutluyum ki, bu sözlerimin, hiçbirinde, ulusumun, hakkımdaki güvenini sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.”

29 EKİM’DE YAYIMLANACAK

Nuri Kurtcebe, “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti geri isteyeceğiz. Atatürk Türkiyesini yeniden kuracağız. Mustafa kemal’in askerleri el ele verecek ülkemizi kurtaracağız” ifadelerini kullandı. Nuri Kurcebe’nin çizgileri özenle renklendirilecek… 92 sayfa olan çizgi roman Cumhuriyet’in 94. yıl dönümü olan 29 Ekim günü yayımlanacak. Daha önce Kurtuluş Savaşı'nı çizgilerle anlatan Nuri Kurtcebe 10. Yıl Nutku’ndan sonra da Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabe’yi çizecek.
Kaynak: AYDINLIK

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 2019 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI