Bugun...EKONOMİYE ENERJİ DESTEĞİ

Tarih: 22-03-2018 06:45:12 + -


Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 23 ilde yatırım yapanların elektrik faturasının yüzde 30’unu devlet ödeyecek. 3 yıllık enerji desteği kapsamında Ekonomi Bakanlığı; Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında ödeme yapacak..


EKONOMİYE ENERJİ DESTEĞİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 23 şehirde uygulanacak Cazibe Merkezleri Programı kapsamında enerji desteğine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Kapsamdaki illerde imalat sanayisi, çağrı-veri merkezi yatırımı yapanların aylık elektrik giderlerinin azami yüzde 30'unu devlet ödeyecek. Elektrik giderlerinin azami yüzde 30'u, 3 yıl süreyle işletme bazında 10 milyon liraya kadarlık kısmı Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

YILDA 4 KEZ ÖDEME
Tebliğe göre; Ekonomi Bakanlığı destekten yararlanması uygun görülenlere Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında bütçe imkanları çerçevesinde ödeme yapacak. SGK prim ve idari para cezası bulunan işletmeler enerji desteğinden yararlanamayacak. Ayrıca yapılandırılmış borç varsa taksitlendirmeye riayet edilmesi ve müracaat tarihinden önceki 15 gün içinde vadesi geçmiş amme alacağı borcunun bulunmaması şartı aranacak. Destek süresi boyunca, çağrı merkezi yatırımlarında istihdam 200 kişinin altına düşerse, veri merkezi yatırımlarında belirlenen standartların sağlanamadığı tespit edilirse ve imalat sanayi yatırımlarında asgari sabit yatırım tutarlarının altına düşülürse enerji desteği uygulamasına son verilecek.

DEVİRDE DE SÜRECEK
Yatırımın bütünüyle devri durumunda, enerji desteği uygulamasının kalan kısmından devralan yatırımcı yararlandırılabilecek. Yatırımlara sağlanan enerji desteği ile yatırımların enerji tüketimlerinden kaynaklanan işletme giderlerinin azaltılması, istihdam ve vergisel destekler ile istihdam yoğun yatırımların program kapsamı illerde hayata geçirilmesi ve yatırımcı firmaların üretime ilişkin diğer giderlerine aktarabilecekleri ilave finansman oluşturulması amaçlanıyor..
Kaynak: takvim

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 880 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI