Bugun...FİZİKİ ŞİDDETİ BIRAKIN HUKUKİ ŞİDDETE BAŞVURUN

Tarih: 06-12-2017 11:20:40 + -


Hastanelerde yaşanan şiddet olaylarına dikkat çeken Avukat Defne Benan Yüksel, “Sağlıkta yaşanan uyuşmazlıkların çözüm noktası mahkemelerdir. Haklılığınıza inanıyorsanız, bırakın karşı tarafı mahkeme cezalandırsın” ded


FİZİKİ ŞİDDETİ BIRAKIN HUKUKİ ŞİDDETE BAŞVURUN

 

Ülkemizde her alanda olduğu gibi, sağlık alanında da uyuşmazlıklar ya da hak ihlallerinin oluşabildiğini ve bu noktada sağlık hukukunun devreye girdiğini belirten İzmir Barosu avukatlarından Defne Benan Yüksel, "Gerek hasta ve yakınları, gerekse sağlık çalışanları hukuksal hakları konusunda yeterince bilgi sahibi değil" dedi. Haklı olsa bile kişi şiddete başvurduğunda haksız duruma düşeceğini vurgulayan Yüksel, "Sağlık çalışanlarına yönelik birçok şiddet haberi duyuyoruz. Eğer hastanede bir taraf kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyorsa, fiziksel şiddete değil, hukuksal şiddete başvurması gerekir" diye konuştu.

Yüksel, "Özellikle tazminat gerektiren olaylarda hasta ya da doktor mağduriyetinin giderilmesi konusunda uzman avukatların rolü çok büyük. Doktor ya da hastaların yüzde 100 kusurlu olduğu ya da haklı olduğu durumlar olabiliyor.

Toplanacak deliller ışığında hakime güzel bir sunum yaparak, kimin haklı ya da kimin mağdur olduğunun anlatılması çok önemli" dedi.

 

HAKİM BABANIN KIZI

 

Emekli hakim bir babanın kızı olan Yüksel, çocukluğunun mahkeme koridorlarında geçtiğini, bu nedenle mesleğe de aşina olduğunu ve hiç yabancılık çekmediğini söyledi. Yüksel, avukatlık gibi kutsal bir mesleği yapmaktan onur ve gurur duyduğunu ifade etti.

 

"CEZAEVİYSE CEZAEVİ!"

 

Hukuk fakültelerinden her yıl binlerce meslektaşının mezun olmasına karşın paydaşların artmasından hiçbir rahatsızlık duymadığını aktaran Yüksel, "Benim hep şu sözüm vardır. 'Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından korkmaz.' Sen kendine güveniyorsan, mesleki başarına güveniyorsan, 'Gelip ekmeğimi elimden alır mı? gibi düşünmüyorsun" diye konuştu. Meslekte kadın avukatların, erkek avukatlara göre dezavantajlı olmadığına dikkat çeken Yüksel, "Fiziksel olarak eşit olmayabiliriz ancak beyinsel kapasite olarak, iş bitirebilme açısından bir kadın ile erkek avukat arasında hiçbir fark yok. Cezaeviyse cezaevi, şehir dışı görevse şehir dışı. Bayan avukatlara karşı ön yargılı ya da negatif düşünenler hala günümüzde varsa da, bizler onları başarılarımız, mesleki duruşumuz ve bilgilerimizle susturmalıyız" dedi.

 

İlginç davalarla da karşılaştıklarını aktaran Yüksel, "Boşanma davası için bir beyefendi gelmişti. Evlenmeden önce sevgilisi varmış. Evlendikten sonra da sevgilisi ile devam etmiş. Hatta evlendiği kadına 'arkadaşım' diye tanıtıp düğünde karşılıklı oynatmış. Boşanırken yine sevgilisi yanındaydı. Böyle davalarla karşılaşıp, tecrübe kazandıkça şaşkınlığın yerini profesyonellik almaya başladı" diye konuştu.

 

"AMAN EVLADIM KARI KOCA ARASINA GİRME!"

 

Zaman zaman komik olaylarla karşılaştıklarını dile getiren Defne Benan Yüksel, "Genç bir kadın eşinden boşanmak için gelmişti. Bayağı kararlıydı. Bütün prosedürleri gerçekleştirdik ama tam boşanacakken vazgeçti. Tamam olabilir ama asıl sonraki tavırları ilginçti. Sanki ben onların arasına girmişim, 'Hadi gelin ben sizi boşayayım' demişim gibi oldu. 'Biz mutluyuz, sana ne oluyor' falan demeye başladılar. O an annemin bana komik gelen bir sözü aklıma geldi. 'Aman evladım karı koca arasına girme' demişti. 'Anne nasıl girmeyeyim, bu benim işim' diyordum. Annemin haklılığını o olayda gördüm" dedi.
Kaynak: YENİASIR

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 1647 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI