Bugun...



KAÇAKÇI DÜRÜST MÜKELLEF OLDU

Tarih: 24-12-2017 03:52:08 + -


Ödemesi gereken vergiyi devletten gizleyen, af çıkınca da pişmanlık beyannamesi verenler ‘dürüst’ sayılıp yüzde 5 daha az vergi ödeyecek.


KAÇAKÇI DÜRÜST MÜKELLEF OLDU

Devletten vergisini kaçırmayan, borçlarını zamanında ödeyen dürüst mükellefleri ödüllendirmek için çıkarılan yüzde 5'lik vergi indiriminin kapsamına, aftan yararlanıp pişman olanlar da eklendi. Hükümet, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 50'ye varan oranlarda zam yaptığı torba yasaya, bir de vergiye uyumlu dürüst mükelleflere yönelik ödül maddesi eklemişti. Bu maddeye göre, beyannamesini zamanında veren, vergisini zamanında ödeyen ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olanlar ile Kurumlar Vergisi mükelleflerine yüzde 5 oranında vergi indirimi uygulanacak. İndirimden vergisini düzenli ödeyen ancak maaş karşılığı çalışan işçi ve memur gibi Gelir Vergisi mükellefleriyle bankalar ve sigorta şirketleri ise yararlanamıyor. Mükellef çok dürüst olsa da ödül olarak indirilecek vergi tutarı 1 milyon lirayı aşamayacak.

YASAK SÜRE ŞARTI

Mükelleflerin dürüst sayılıp yüzde 5 indirim hakkından yararlanabilmesi için indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son 2 yıla ait vergi beyannamelerini yasal süresi içerisinde Maliye'ye vermiş olması ve beyan ettiği vergilerini de yine yasal süresi içerisinde ödemiş olması gerekiyor. Ayrıca ödülü alabilmek için Maliye tarafından vergi kaçağı nedeniyle incelemeye alınmamış olma şartı da aranıyor. Torba yasa ve bu düzenlemeye açıklık getiren yeni tebliğe göre, çıkarılan vergi aflarından yararlanıp, pişmanlıkla düzeltme beyannamesi vermiş mükellefler ile incelemeye alındıkları halde Maliye ile uzlaşmaya giderek incelemeyi kaldırmayı başaran kişi veya şirketler de yüzde 5'lik indirim ödülünü alabilecekler.

İNCELEMEDEN YIRTACAKLAR

Buna göre, Maliye'ye kazandığından çok daha düşük tutarda gelir beyan eden bir mükellef, eğer son çıkarılan aflardan yararlanıp pişmanlıkla beyanını gerçek gelirine, hatta gerçek gelirinin de altında bir rakama yükseltmişse, ‘'Vergiye uyumlu ve dürüst mükellef'' kabul edilip yüzde 5'lik indirimle ödüllendirilecek. Bu mükellef ödülün yanı sıra, geriye dönük vergi incelemelerinden de kurtulacak. Aynı şekilde şüphe üzerine hakkında vergi incelemesi yürütülen bir mükellef de Maliye ile uzlaşıp, uzlaşmadan çıkan düşük tutarlı vergisini ödemişse yine ‘'dürüst'' sayılıp yüzde 5 daha az vergi ödeme hakkına kavuşacak. Buna göre örneğin 100 bin lira vergi ödemesi gereken bir mükellef, ödül sayesinde 5 bin lira indirim hakkından yararlanıp 95 bin lira vergi ödeyecek.

HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, özel sektörün, döviz riskini daha iyi yönetebilmesi için makro ihtiyati bir reformu bu hafta içerisinde hayata geçireceklerini söyledi. Meclis Genel Kurulu'nda bütçenin kabulü öncesinde konuşan Şimşek, Türkiye'nin toplam borcunun milli gelire oranının yüzde 144 olduğunu kaydetti. Şimşek, “Gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 219. Dolayısıyla iddia edildiği gibi Türkiye'de borç düzeyi, borç oranı yüksek değildir. Ancak özel sektörün borcu için çalışmayı kısa sürede hayata geçireceğiz. Biz sorunlara karşı tabii ki duyarlıyız” dedi.
Türkiye'nin başarı hikayesinin yanında üzerinde çalışmaya ihtiyaç duyulan sorunlu alanların da olduğunu ifade eden Mehmet Şimşek, “Her şey güllük gülistanlık değil. Bunların başında cari açık geliyor” şeklinde konuştu.

BORÇ TAKAN DA KAPSAMDA

Tebliğe göre, ödül verilecek mükelleflerde vergisini zamanında ödeme şartı aransa da bu şart beyannameye tabi bin liraya kadar olan borçlarla beyanname konusu dışında kalan birikmiş vergi borçları için geçerli sayılmayacak. Buna göre örneğin elde ettiği kira gelirlerini zamanında beyan edip vergisinin çoğunu ödeyen ancak geriye kalan 850 liralık kısmını günü geçtiği halde ödememiş olan bir gayrimenkul sahibi de dürüst mükellef sayılacak. Çünkü düzenlemeye göre, 850 liralık vergi borcu bin liralık beyannameli borç sınırının altında kaldığı için, mükellefin yüzde 5 indirimle ödüllendirilmesine engel teşkil etmiyor.




Kaynak: SÖZCÜ

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 2437 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI