Bugun...KALB KRİZİ HEP SOLDAN VURMUYOR

Tarih: 14-12-2017 04:09:23 + -


İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar'ın kalp krizi sonucu ölümü akıllara kalp krizinin belirtilerini getirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı kalp krizinin sadece göğüste başlayan ağrıyla belirti göstermediğini, ani terleme ve çeneye vuran ağrıyla da ortaya çıkabileceğini söyledi.


KALB KRİZİ HEP SOLDAN VURMUYOR

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar'ın kalp krizi sonucu ölümü akıllara kalp krizinin belirtilerini getirdi. Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı kalp krizinin sadece göğüste başlayan ağrıyla belirti göstermediğini, ani terleme ve çeneye vuran ağrıyla da ortaya çıkabileceğini söyledi. Prof. Dr. Yağdı, "Kalp krizi belirtileri arasında göğüs ağrısı olur, terleme olur, göğüste baskı hissi ile bulantı-kusma olur. Hatta ani bilinç kaybı bile kalp krizi belirtisi olabilir. Bunun dışında kalp krizi her zaman göğsün sol tarafında ortaya çıkan ağrıyla görülmez. Terleme, iç sıkıntısı, göğüste ani başlayan ağrılar da kalp krizi belirtisi olur. Bazen çeneye ya da kollara ağrı vurabilir. Bu belirtiler olduğunda kişi hemen tam teşekküllü bir hastaneye başvursun" dedi.

SPORCULAR DİKKAT!

A Milli Futbol Takımı'nın eski doktoru ve spor hekimliği uzmanı Prof. Dr. Metin Ergün de özellikle kış aylarında spor yapanları uyardı. Prof. Dr. Ergün, "35 yaşın altında görülen ölümlerin büyük bir çoğunluğu kalp-dolaşım sistemi ile ilgili doğuştan (ailesel/ genetik) olan yapısal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususların başında spora başlamadan önce tıbbi değerlendirmenin yapılması gelmektedir. Yapılan araştırmalarda, aniden ölen sporcuların çoğunda egzersiz sırasında veya sonrasında nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ya da mide ağrısı, sırt ağrısı, baş dönmesi, düzensiz kalp atışları, çarpıntı, baygınlık hissi ve bitkinlik gibi bazı rahatsızlıkların görülebildiği bildirilmektedir" dedi. Prof. Dr. Ergün, tüm bunların yanı sıra düzenli ve orta derecede bir egzersizin koroner olayların görülme sıklığını azalttığını söyledi.
Kaynak: YENİASIR

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 1599 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI