Bugun...TAŞERONUN PATRONU DEVLET OLACAK

Tarih: 08-10-2017 12:07:18 + -


Kamuda taşeron şirketlerin elemanı olarak görev yapan 817 bin çalışan için sona yaklaşıldı. Çalışanlar bir şirketin değil devletin elemanı olacak, özel hukuk sözleşmesi yapılacak, sendika üyeliği yolu açılacak


TAŞERONUN PATRONU DEVLET OLACAK

 

Devlet kurumlarında çalışan 817 bin civarında taşeron şirket elemanı için kararda sona yaklaşıldı. Hatırlarsanız 24 Eylül'de bu köşede 'Taşerona üçlü kadro formülü' başlıklı bir yazı yazmış ve masadaki üç ayrı planı anlatmıştım.
Bu planlar üzerinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Bugün yine Ankara'dan gelen bilgiler ışığında taşeron kadrosunda gelinen son noktaları sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle taşeron çalışanlar ile bir 'özel hukuk sözleşmesi' yapılacak.
Böylece onlar kamuda özel statülü sözleşmeli personel ya da 4E'li sözleşmeli personel kadrosuna geçmiş olacaklar. Yine sözleşme yapılmasında ve yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Sözleşmelerin 3'er yıllık olması da prensipte kabul edilen maddeler arasında.
Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak.

SENDİKA HAKKI VE MAAŞA GARANTİ

Burada öne çıkan ve yeni diyebileceğimiz önemli bir gelişme de var. Düşünülen konular arasında taşeronların Kamu İhale Kurumu ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde bir birim oluşturularak buraya bağlanmaları gündemde. Buna alternatif olarak da Bakanlar Kurulu kararı ile yeni bir kamu şirket kurulması da düşünülüyor.
Ancak bunlar konusunda henüz karar verilmedi. Karar ne olursa olsun taşeron çalışanlar artık şirketlerin elemanları olmayacak.
Aracı şirketler aradan çekilecek.
Bir şekilde taşeron çalışanların patronu devlet olacak. Böylece maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek.
Aynı zamanda hepsi diğer kamu görevlileri gibi memur sendikalarına üye olabilecek. Bu arada kadro çakılı olacak.
Bütün bunlar olurken taşeronlar için bazı sınırlamalar da masada. Bunlardan birisi 3 uyarı cezası alanın işten atılacak olması. Yani performansı düşük olan personel çıkartılabilecek.
Bunun dışında belediyeler ve KİT'lerdeki taşeron çalışanların ayrı bir sisteme tabi tutulması da tartışılan konular arasında.
Belediye iştirakleri de burada öne çıkabilecek.

ASIL İŞİ YAPAN AYRIMI

Kadro çalışmaları sırasında öne çıkan bir başka görüşe göre ise asıl işi yapmayan (temizlik, yemek, güvenlik gibi) elemanlarla sözleşme yapılması, imza yetkisini kullanan, ve asıl işi yapan personelin ise kadroya geçirilmesi de alternatifler arasında. Bunlar için de bir sınav yapılması da masada. Bununla ilgili Maliye tüm kamu kurum ve kuruluşlardan taşeron olarak çalışanların öğrenim seviyeleri ve aldıkları ücretlerini içeren bilgiler istedi. Gelen listeler üzerinde de çalışmalar devam ediyor.
Maliye Bakanlığında taşeronların takibini yapabilmek için bir birim kurulacak. Bunların mali ve sosyal haklarının denetim altına alınması ve uygulamada birlikteliğin sağlanması amaçlanıyor.
Bu kişilerin sayılarının takip ve denetimi de, yıllık bütçe yükü de kontrol altına alınacak.

4B'liye kademeli kadro

Kamuda 4B'li olarak tarif edilen sözleşmeli personel ile ilgilide bazı gelişmeler önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Bu personelin tüm özlük haklarının, mali ve sosyal imkanlarının 4A dediğimiz memurlar ile aynı seviyeye getirileceği öğrendiğimiz bilgiler arasında. Böylece 4B sistemi devam etse bile haklar açısından 4A'lılardan farkı olmayacak.
Böylece kademeli olarak da sözleşmeli personel memur kadrosuna geçecek ve 4B statüsü ortadan kalkacak.
4B'li personeli ağırlıklı olarak Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarında görüyoruz.

YENİ İŞE ALINACAKLAR

Bundan sonra kamuda yardımcı hizmetlerde çalışacak durumda olanların kamuya alımları ile ilgili de çalışma yürütülüyor.
Örneğin A bakanlığında yeni bir hizmet biriminin kurulması durumunda ihtiyaç durumunda olan personelin alımı için bir mekanizma kuruluyor. Kamuda asil iş pozisyonunda taşeron çalışamayacak.

İşsizlik maaşı alınamaz

10 yıldır çalıştığım iş yerimden anlaşarak ayrılmak istiyorum. İşverenim istifa etmeme rağmen tazminatı ödeyeceğini söyledi.
İşsizlik maaşı için de başvurabilir miyim? Yusuf SERA

İşsizlik maaşı için öncelikle kendi istek ve kusurunuz dışında işten çıkartılmış olmanız gerekiyor. Yine son 3 yılda 600 gün prim ödemenizin yapılması ve son 120 günde kesintisiz prim olması isteniyor. Tazminatı alıyor olmanız işsizlik maaşını etkilemiyor. İşten çıkış şekliniz istifa olarak gösterilirse maaş alamazsınız. İşverenin sizi işten çıkartmış olması gerekir.

Emekliliğe aynı ay başvurun

Emeklilik şartlarım önümüzdeki ay doluyor. Ben ne zaman dilekçe vermeliyim? Bunun bir süresi var mı? Halit AKKAYA

Emeklilik sizin talebinizle gerçekleşeceği için ne zaman isterseniz o zaman dilekçe verebilirsiniz. Yani emekliliğe siz karar vereceksiniz. Ancak emeklilik dilekçesi verdiğiniz ay önemli. Yani ayın 1'i ile 30 arasında hangi gün verirseniz fark etmez. O yüzden ay içinde mutlaka dilekçenizi verin. Böylece maaş hesabı bir sonraki aydan itibaren başlıyor.
Bu yüzden dilekçeyi bir sonraki aya bırakmayın. Böylece bir ay kaybı önlemiş olursunuz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

25.10.1989 tarihinde sigortalı oldum. 7 bin günüm var. 1967 doğumluyum. Nezaman emekli olurum? Yasin KARA

25 yıl 51 yaş ve 5450 gün şartlarınız var. Priminiz ve yılınız tamam. Yaşınızın dolacağı 2018 yılında emekli olursunuz.


17.11.1970 doğumluyum. 01.01.1990 yılından bu yana sigortalıyım. Ne zaman emekli olurum. Sertap SUBAŞI

20 yıl 46 yaş ve 5375 gün şartınız var. Prim gününüzü yazmamışsınız. Eğer prim gününüz tamam ise yaşınız dolmuş emekli olabilirsiniz.

Babam 1978 yılında sigortalı oldu. Ancak fazla çalışması yok. 3.600 günütamamlarsa emekli olabilir mi? 1957 doğumlu. Mehmet TEKİN

Babanız 3.600 günü tamamlarsa 60 yaş şartıyla emekli olur
Kaynak: YENİASIR

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 273 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI