Bugun...TEKİRDAĞ'DA HEYKELLER YARIŞIYOR

Tarih: 26-09-2017 03:23:34 + -


TEKİRDAĞ'ın merkez Süleymanpaşa İlçesi Belediyesi tarafından bu yıl 3'ncüsü düzenlenen Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu'nda taşlar yetenekli ellerde sanat eserine dönmeye başladı.


TEKİRDAĞ'DA HEYKELLER YARIŞIYOR

TEKİRDAĞ'ın merkez Süleymanpaşa İlçesi Belediyesi tarafından bu yıl 3'ncüsü  düzenlenen Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu'nda taşlar yetenekli ellerde sanat eserine dönmeye başladı.

15 Eylül tarihinde başlayan sempozyumda Nermin Sözel küratörlüğünde çalışmalar devam ederken dünyaca ünlü 9 heykeltıraş en güzel eserlerini Süleymanpaşalılar için ortaya çıkarıyor. Çinli sanatçılardan Jinxi Xu 'Korno' ve Lan Zhi Feng 'Pan Flüt Çalan Küçük Kız' eserleriyle, Arjantinli Laura Marcos 'Müzik Kutusu', İsrailli Tanya Preminger 'Öğelerin Uyumu', Gürcü heykeltıraş Valeri Jikia 'Pencereden Gelen Müzik', Beyaz Rusya'dan Viktar Kopach 'Doğanın Koruyucusu', Tayvan'dan Wang Biao 'Geleceği Duy' ve Türk sanatçı Evrim Çamoğlu da 'Ta Ta Tam Tam' adlarını verdikleri eserlerini ortaya çıkarmak için ciddi yol kat ederken çalışmalarına sabahın erken saatlerinde başlayarak gün boyu sürdürüyor.

Süleymanpaşa Sahil Marina'da devam eden çalışmalar kapsamında açıklamalarda bulunan 3. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu küratörü Nermin Sözel, "Bu yıl artık birçok şeyin oturduğu çok özel bir sempozyumla Süleymanpaşalıların karşısına çıktık. Yüzlerce başvuru binlerce eser arasından bağımsız uluslararası heykel jürisi tarafından seçilen dünyaca ünlü heykeltıraşlar eserlerini tamamlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu yıl müzik teması ile gerçekleştirilen sempozyum sonunda 9 heykeltıraş ve benim de yapacağım eser ile toplam 10 eser Süleymanpaşa'yı açık hava müzesi olma yolunda daha da ileri götürecek" dedi.

3. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu'nun halka açık bir sempozyum olduğunun altını çizen Sözel, "Bizler sabahın erken saatleri itibari ile eserlerimizi oluşturmak için buradayız. Heykele meraklı vatandaşlarımızı özellikle de güzel sanatlara ilgi duyan öğrencilerimizi sempozyumu takip etmeye bekliyoruz" dedi.

15 Eylül'de ilk çekiç töreni ile başlayan 3. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu 13 Ekim tarihine kadar sahil marina alanında devam edecek.
Kaynak: HÜRRİYET

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 1176 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI