Bugun...TEKİRDAĞLI TIR ŞOFÖRÜ NEBAHAT ABLA

Tarih: 09-10-2017 03:56:27 + -


Almanya’da ses sanatçılığı yaparken TIR şoförlerine inat TIR şoförü olan ve bu mesleği 7 yıl Almanya’da yaptıktan sonra İzmir’e TIR ile yük getirince şehre aşık olup yerleşme kararı veren 3 çocuk annesi Özlem Özbakır, bir yandan çağrı merkezinde çalışırken bir yandan da sahne alıp iş çıktıkça TIR şoförlüğüne devam ediyor


TEKİRDAĞLI TIR ŞOFÖRÜ NEBAHAT ABLA

Aslen Tekirdağlı olan 46 yaşındaki Özlem ÖzbakırAlmanya’da doğup büyüdü. 14 yaşında Almanya’da sahneye çıkan Özbakır, şarkı söyleyerek geçimini sağladı. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çoğu ülkesinde sahneye çıkan Özlem Özbakır, turne turne dolaştı

 çocuk annesi olan Özbakır’ın hayatı 2010 yılında TIR şoförleri ile bir sohbette yaşadığı inatlaşma ile tır şoförlüğü yapmaya başlaması ile değişti. Bir buçuk yıl önce TIR ile yük getirdiği İzmir’e yerleşme kararı alan Özbakır, bir yandan çağrı merkezinde çalışırken bir yandan da sahne alıp iş çıktıkça tır şoförlüğüne devam ediyor.

Nasıl TIR şoförlüğü yapmaya başladığını anlatan Özlem Özbakır, kendisini dinlemek için gelen TIR şoförleri kendi aralarında işlerinin zorluğunu konuşurken kulak misafiri olduğunu ve yanlarına gittiğini belirterek, ’’TIR şoförlüğü şöyle ağır, böyle ağır diye yakınıyorlardı. Onlara dedim ki, ’Sizin yaptığınız işi ben haydi haydi yaparım’. Onlara ispat etmek için önce TIR ehliyetine başvurdum. Benim girdiğim yerde benle birlikte 13 kişi tır ehliyetine başvurdu. Sadece benle birlikte bir kişi sınavları geçip ehliyeti alma hakkı kazandı. Bir inat uğruna, bir ispatlama uğruna ‘TIR şoförlüğü yapacağım’ dedim ve yaptım. Almanya’da 7 yıl boyunca TIR şoförlüğü yaptım. Bir yandan da ses sanatçılığına devam ettim” dedi.

Bir buçuk yıl önce İzmir’e TIR ile yük getirdiğini anlatan Özbakır, ’’İlk defa geldiğim İzmir’i gördüm ve aşık oldum. Kendi kendime ‘Ya bugün ya da asla’ dedim ve İzmir’de kalmaya karar verdim. İzmir’e yerleştim. Burada zaman zaman TIR ile kısa mesafeli işlere gidiyorum. Şu anda İsviçre merkezli bir çağrı merkezinde teknisyen olarak görev yapıyorum. Sahneyi de bırakmadım. Arada sahneye de çıkıyorum. En son olarak geçtiğimiz hafta içi TIR ile Aydın’a gittim, vinç getirdim İzmir’e’’ dedi.

İki oğlu ve bir kızı olduğunu belirten Özlem Özbakır, oğullarının kendisi ile gurur duyduğunu, kızının ise yollarda başına bir şey geleceği korkusu nedeniyle TIR şoförlüğümden pek hoşlanmadığını söyledi. TIR kullandığını söylediğinde kimsenin inanmadığını ifade eden Özbakır, ’’TIR ile bir işe gideceğim ama görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bakan bir daha bakıyor. Hatta bazen yolda durduruyorlar resim çektiriyorlar, sohbet ediyoruz’ dedi.

Birkaç mesleği olduğunu söyleyen Özbakır, ’’Hepsinde ayrı ayrı zorluk çekiyorum. Ama insan mesleğini sevdiği zaman zorluklarına göğüs geriyor’’ dedi. Türkçe, Almanca, İngilizce konuşabildiğini ifade eden Özbakır, ’’Çoğu TIR şoförlerinde numaram var. Yabancı ülkelere giden şoför arkadaşlarım dil konusunda zor durumda kaldıklarında beni arayıp yardım istiyor. Ben de onlara seve seve yardımcı oluyorum’’ diye konuştu.

Avrupa’daki tır şoförleri ile Türkiye’deki tır şoförleri arasında kurallara uyma bakımından farklılık olduğunu belirten Özbakır, ’’TIR'ların şeridi en sağdır. Avrupa’da bu kurala uyuluyor. Ancak Tükiye’de bu kurala uyma çok az. Yollarda görüyorum, TIR'ların çoğu sağ şerit yerine orta şerit ya da soldan gidiyor’’ dedi.
Kaynak: POSTA

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 2708 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL VE ASAYİŞ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI