Bugun...YÜZLERCE ASKERİ ZEHİRLEYEN FİRMANIN CEZASI BELLİ OLDU

Tarih: 21-12-2017 14:08:30 + -


Manisa'da geçen yaz er Hüsnü Özel’in ölümüne, dört farklı günde bini aşkın askerin zehirlenmesine neden olan Rota Yemekçilik’e yeni bir ihale yasağı geldi.


YÜZLERCE ASKERİ ZEHİRLEYEN FİRMANIN CEZASI BELLİ OLDU

Manisa'da geçen yaz er Hüsnü Özel’in ölümüne, dört farklı günde bini aşkın askerin zehirlenmesine neden olan Rota Yemekçilik’e yeni bir ihale yasağı geldi. 2016 yılında yaşanan zehirlenme olayı nedeniyle Maliye Bakanlığı, şirkete bir yıl ihalelere girme yasağı koydu. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Maliye kararının emsal olması gerektiğini belirterek, "Hiçbir kamu ihalesine giremesin" dedi.

Maliye’nin ROTA'ya ilişkin yasak kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edildi. Rota Yemekçilik Şirketiyle 5 Ekim 2015-31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan yaklaşık 11 milyon liralık yemek hizmeti alım sözleşmesi imzalayan Maliye Bakanlığı, 15'ten fazla kişinin zehirlenmesinin ardından sözleşmeyi feshetmişti. Ancak konunun yargıya taşıması nedeniyle Maliye, ihale yasağı getirememişti. Hürriyet’ten Aysel Alp'a bilgi veren Maliye Bakanlığı yetkilileri, davanın yeni sonuçlandığını belirterek, mahkeme kararının ardından şirkete bir yıl ihalelere girme yasağı konulduğunu aktardılar.

ADRES BATIKENT DEĞİL ÇANKAYA
Yasaklama ilanında Rota Yemekçilik’in ortakları, yetkili müdür ile iletişim bilgileri yer almadı. Sadece şirket adresi olarak Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, Çankaya/ Ankara bilgisi verildi. Bir yıllık yasak, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa aykırılıktan kaynaklanırken, yasak süresi 20 Aralık 2018 tarihinde sona erecek.

2013’TE KURULDU, HIZLA BÜYÜDÜ
Rota Yemekçilik, Veysi Avşar tarafından Haziran 2013’te 100 bin lira sermayeyle Diyarbakır’da kuruldu. Aynı yıl Ova Toplu Yemek Üretim şirketi ile birleşti. 2014’te sermayesi 2 milyon liraya, 21 Aralık 2015’te ise 5 milyona, Nisan 2017’de ise 7 milyon liraya çıkarıldı. 2016 yılında ise şirket adres değiştirerek Çankaya’dan Batıkent’e taşındı. Ancak Batıkent’teki yeni binada Eren A.Ş unvanı bulunuyor. Rota Yemekçilik’in ortaklarının diğer şirketi ise Eren Tabldot. 4 ortaklı firma son olarak Rota ismiyle 7 Şubat 2015’te Manisa’daki kışlaya yemek ihalesini 3 yıllığına almıştı.
Kaynak: ABC

Editör: İSMAİL PARİN

Bu haber 1569 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mayk hammer
  Mayk hammer
 • Mayk hammer İsmail
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Mayk hammer
 2. Mayk hammer İsmail
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI